Η πόλη της Λέτσε είναι πεδινή και απέχει 10 χιλιόμετρα από την θάλασσα. Επίσης, δεν υπάρχουν ποτάμια στην επιφάνειά της.
Τρία ενδιαφέροντα στοιχεία σχετικά με την πόλη:
Η Lecce συχνά αποκαλείται "Città di Barocco", το οποίο είναι ένα είδος αρχιτεκτονικής του 17ου αιώνα και στηρίζεται από την UNESCO.
Τα περισσότερα κτηρία της πόλης είναι φτιαγμένα από τη , τη λεγόμενη πέτρα της Lecce. Οι κάτοικοι της πόλης λένε ότι αυτό το υλικό αλλάζει χρώμα όταν το "αγγίζει" ο ήλιος και είναι γνωστό για την ανθεκτικότητά του.
Ένα διάσημο γλυκό της πολης είναι η "pasta di mandorle", το οποίο είναι ένα είναι ένα είδος μπισκότου φτιαγμένο από αμύγδαλα και μπορείς άνετα να το βρεις σε ζαχαροπλαστεία.
Δύο δραστηριότητες που θα μπορούσε να κάνει ένας επισκέπτης στην πόλη:
Piazza Duomo:
H Piazza Duomo, έχει χαρακτηριστεί ως η ωραιότερη «κλειστή» πλατεία της Ευρώπης, καθώς ο επισκέπτης μπαίνει σε ένα μέρος που θυμίζει έναν επίγειο παράδεισσο, γιατί όλα είναι οργανωμένα και διακοσμημένα μέχρι την απόλυτη λεπτομέρεια.
Amfiteatro Romano
Το αμφιθέατρο αυτό βρίσκεται στην καρδιά της πόλης, η οποία στην αρχαιότητα ονομαζόταν Lupiae και ανακαλύφθηκε από κάποιους αρχαιολόγους στις αρχές του 20ου αιώνα. Φαίνεται ότι μπορούσαν να χωρέσουν 12 με 14.000 άτομα και πιθανότατα χτίστηκε όταν ήταν αυτοκράτορας ο Αύγουστος, δηλαδή περίπου το 27 π.Χ. Εκεί πραγματοποιούνται μάχες μονομάχων και ζώων, κάτι συνηθισμένο σε εκείνη την εποχή.
Ένας λόγος που θέλουμε να επισκεφθούμε την πόλη:
Η Lecce φαίνεται να είναι μια εντυπωσιακή πόλη. Η αρχιτεκτονική της και οι διάφορες παραδόσεις της μάς ελκύουν, ενώ τα προσεγμένα αξιοθέατά της στολίζουν την Lecce. Η γεωγραφική της θέση δημιουργεί ένα ευχάριστο κλίμα και οι ποικίλες λιχουδιές που προσφέρουν οι κάτοικοι συμπληρώνουν την εικόνα μια πόλης χωρίς ατέλειες.
Για το κείμενο τη ιστοσελίδας αντλήθηκαν πληροφορίες από τις παρακάτω πηγές: